در بخش‌های گذشته به مبحث توسعه استراتژی بازاریابی محتوا و اهمیت آن پرداختیم در این بخش قصد داریم قدم‌هایی که برای انجام آن نیاز هست را توضیح دهیم:
۱)هدف خود را مشخص کنید:
هدف شما از توسعه نقشه بازاریابی محتوا چیست؟ چرا می‌خواهید محتوا بسازید؟ قبل از برنامه‌ریزی هدف خود را بدانید، با اینکار زمان بسیار کمتری برای تشخیص بهترین ها برای استراتژی خود صرف خواهید کرد.
۲)تحقیقات فردی را هدایت کنید:
برای توسعه موفق یک برنامه، نیاز دارید که دقیقاً محتوای مخاطب هدف خود را انتخاب کنید که بعنوان پرسونای خریدار شناخته می شود.
این موضوع برای افرادی که به تازگی مشغول بازاریابی هستند بسیار مهم است. با شناخت مخاطب هدف خود، می‌توانید محتوایی بسیار با‌ارزش و مرتبط که  مخاطب می خواند ایجاد کنید.
اگر یک بازاریاب باتجربه هستید، امکان دارد که هدف شما عوض شده باشد. آیا مایل هستید افراد جدیدی را مورد هدف قرار بدهید یا مخاطبین فعلی را گسترش دهید؟ آیا می‌خواهید مخاطبین فعلی را حفظ کنید؟ مرور و بررسی مجدد پارامتر های مخاطب شما از طریق هدایت تحقیقات بازار  در هر سال امری بسیار حیاتی برای رشد مخاطب شما محسوب می شود.
۳) رسیدگی به محتوا را آغاز کنید:
بسیار از افراد صرفاً برای شروع از پست های وبلاگ استفاده می کنند، اگر می‌خواهید ریسک کنید و قطعات محتوای دیگر تولید کنید، در نظر بگیرید کدام یکی را می‌خواهید بسازید.
برای مثال،‌اگر در سال گذشته هفته‌ای یکبار تولید محتوا می‌کردید،‌ حالا با ساخت یک e-book که تمام پست های سال اخیر شما رو در قالب یک راهنما ادغام کند روشی است که استفاده از اطلاعات شما رو با فرمت متفاوتی ممکن می سازد.
اگر شما در کسب و کار خودتان برای مدتی فعال بوده اید، تمام تلاش‌ها در جهت بازاریابی محتوا و نتایج آن‌ها را  بررسی کنید. بفهمید در سال جدید چه چیزی می‌تواند متفاوت تر اجرا شود و به اهداف تازه‌ای دست پیدا کند.
۴) سیستمی برای مدیریت محتوا مشخص کنید:
سیستمی برای مدیریت کردن محتوای خود داشته باشید،‌بخش هایی بدیهی از هر سیستم مدیریت محتوا شامل ساخت محتوا،‌ توزیع محتوا و تجزیه و تحلیل های محتوا است.
۵) از روش توفان فکری برای ایده‌های محتوا استفاده کنید:
زمان این موضوع فرا رسیده که برای پروژه بعدی محتوایی شما ایده‌هایی جدید داشته باشیم. در اینجا به برخی از ابزارهایی که به شما در این زمینه کمک می‌کنند می پردازیم:
- HubSpot's Website Grader
- What To Write
- HubSpot's Blog Topic Generator
- Feedly
- BuzzSumo
- Content Forest
- Blog Post Headline Analyzer
۶) مشخص کنید از چه نوع محتوایی می‌خواهید استفاده کنید:
تنوع زیادی برای ساخت انواع محتوا وجود دارد، در اینجا برخی از فرمت های ساخت محتوا رو به طور خلاصه نام می بریم:
- پست های وبلاگ
- کتاب‌های الکترونیکی
- اینفوگرافیک ها
- ویدیو ها
- پادکست ها
۷) محتوای خود را مدیریت و منتشر کنید:
برنامه‌ریزی محتوای شما باید فراتر از ساخت محتوا باشد، شما باید با استفاده از یک تقویم در مسیر درستی برای منتشر کردن مطالب در وب سایت خود داشته باشید. همچنین باید با ساخت تقویمی برای محتواهای شبکه‌های اجتماعی بتوانید مطالب خود را در وب سایت‌های دیگر به اشتراک گذاشته و منتشر کنید.