مانند بسیار از صاحبان کسب و کار و مدیران،‌ شاید شما از طریق گوگل کردن مهمترین کلمات کلیدی مؤثر بودن کلمات کلیدی خود را تست می‌کنید تا ببینید آیا در صفحه اول آمده‌اید یا خیر!!!
زمانی که گزارش‌ها درباره ترافیک وب سایت خود را دریافت می کنید، بر روی جدولی که میانگین رده بندی کلمات کلیدی هدف شما را نمایش می دهد.
زمانی که شما هزینه مناسبی را برای سئو انجام می دهید، طبیعی است که بر روی کلمات کلیدی خود حساس شوید. شما حس رقابتی داشته و برنده شدن از دید شما بالا آمدن بر روی نتایج گوگل بر اساس کلمات کلیدی شما می باشد.
مشکل اینجاست که رده بندی کلمات کلیدی شما زیاد مرتبط با  اندازه‌گیری میزان موفقیت آنلاین کسب و کار شما نیست. برای موفقیت در این بازار شما باید یاد بگیرید چه معیارهایی در این زمینه ارزش توجه شما را دارد.
مرتبط بودن نتیجه می دهد:
کلمات کلیدی دنباله‌دار و طولانی در میان بلاک های سازنده استراتژی سئو جای دارد. آن‌ها برای بهبود بخشیدن به اصل کپی رایت، متا دیتاها و استراتژی های ساخت لینک استفاده می شوند.
آن‌ها برای سرعت بخشیدن به مرتبط بودن وب سایت شما خدمت ارائه می‌کنند بدین ترتیب صفحات درست در نتایج جستجو برای افراد درست در جایگاه درست نمایش داده می شوند.
اما مهم نیست رده بندی کلمات کلیدی شما برای هر عبارت جستجو شده چه باشد! به این دلیل که جستجو کردن کاربران مختلف تنوع زیادی دارد، به‌خصوص با افزایش جستجو های صوتی و نتایج نمایش داده شده گوگل به تاریخچه جستجو(history)،‌مکان، وسیله‌ای که از آن استفاده می‌کند و سایر اطلاعات بستگی دارد.
هیچ صفحه اول منحصر بفردی از نظر گوگل وجود ندارد، گوگل نتایج جستجو ها رو بر اساس RankBrain،  الگوریتم هوش مصنوعی که کوئری های جستجو شده را تحلیل می‌کند تا جواب بهتری بدهد، شخصی سازی می کند. با اینکار نتایج را کمتر قابل پیش‌بینی می‌کند و کنترل کمتری به وب سایت‌ها در زمینه اینکه کجا و کی نمایش داده بشوند می دهد، در نتیجه نتایج صفحه اول شما با نتایج صفحه اول کسی که کیلومترها از شما فاصله دارد تفاوت دارد.
کنسول جستجوی گوگل این قضیه را اثبات می کند. این ابزار مبانی را که باعث شده شما در نتایج جستجوی افراد بیایید را نمایش می دهد. شما رده بندی میانگین را برای این جستجو ها نیز دریافت خواهید کرد. با این نتایج واضح است که شما نباید موفقیت سئو خود را صرفاً بر اساس رده بندی عبارات خاص بسنجید. عباراتی که افراد جستجو می‌کنند بر مکان وب سایت شما در نتایج تأثیر دارد.
یک استراتژی سئو که مربتط بودن و اعتبار مدنظر را در منطقه جغرافیایی شما بسازد، به شما این اطمینان را می‌دهد که وب سایت شما در ازای جستجوهای متنوع قابل دیدن خواهد بود. این کار شانس بسیار بیشتری برای دیده شدن سایت شما را فراهم خواهد کرد.
مطالب با کیفیت و استفاده از استراتژی های تاکتیک ساخت لینک(داخلی و خارجی) یک جزو حیاتی برای به دست آوردن مرتبط بودن است. این کار از وب سایت شما در برابر تغییرات مکرر قوانین گوگل و اولویت های آن محافظت می کند.
اندازه‌گیری رشد ارگانیک:
خب حالا شما رده بندی های کلیشه ای برای کلمات کلیدی را کنار گذاشته اید، اما چگونه رشد مرتبط بودن و دیده شدن را ارزیابی کنید؟
- اطمینان حاصل کنید که تعداد بازدیدکنندگان جدید از طریق جتسجوی ارگانیک (ورود از طریق عبارت جستجو شده) در حال افزایش است، این پارامتر را ماه به ماه و سال به سال اندازه‌گیری کنید.
- اطمینان حاصل کنید که بازدید و بازدید کنندگان جدید از طریق بازار هدف شما در حال افزایش است.
- منتظر افزایش نرخ بازدید باشید، مخصوصاً از طرف بازدیدکنندگانی که از طریق جستجوی ارگانیک به شما دست پیدا کرده اند. حجم تماس های خاص و دنبال کردن تماس ها به وب سایت و شماره ها و تعداد فرم‌های تأیید شده از طریق صفحه تماس با ما را بررسی کنید.
پس انرژی خود را با حساسیت بی مورد بر روی رده بندی کلمات کلیدی هدر ندهید. به یاد داشته باشید که تجربه جستجوی شخصی ضرورتاً با چیزی که مشتریان مورد انتظار شما خواهند دید یکی نیست. همچنین این مورد مؤثر بودن کمپین های سئو و موفقیت تبدیل مشتری را نشان نمی دهد.
بر روی خروجی تمرکز کنید. هدف شما باید تماس هایی که به شما می‌شود و اینباکس های شما که قرار است پر شود باشد. پس برای ساخت کمپین های مؤثر سئو از متخصصانی استفاده کنید که از روش‌های و پروسه های اثبات شده استفاده می‌کنند که مطالب معتبر و اصل ایجاد کرده و متریک ها و پارامتر های مرتبط را در بررسی می کنند.